Żabki pielęgnują tradycję ostatkową
26 lutego rozpoczyna się dla Chrześcijan okres Wielkiego Postu, czyli czasu, podczas którego przygotowują się oni do Wielkanocy. Zanim jednak w kalendarzu kartka wskaże Środę Popielcową, według polskiej tradycji huczną zabawą świętuje się ostatnie dni karnawału. Czas ten nazywany jest ostatkami. I tak Tłusty Czwartek, podczas którego wielu z nas zajada się pączkami, faworkami oraz innymi tego typu wypiekami stanowi początek, a wtorek tuż przed Środą Popielcową koniec. Ważny element ostatkowej tradycji stanowi chodzenie od domu do domu w przebraniach i śpiewanie oraz tańczenie.
Z racji, że tradycja ta niestety powoli zanika i rzadko mamy okazję przyjmować przebierańców, postanowiliśmy sami urządzić ostatki i zapoznać z nimi dzieci z naszego przedszkola. Dlatego 25 lutego przebraliśmy się za babuszki, dziadków, potworki, góralkę, ducha, złodzieja, policjanta oraz diabełki i w towarzystwie instrumentów chodziliśmy od sali do sali przyśpiewując ludowe piosenki, tańcząc do nich. Wydarzenie to sprawiło mnóstwo radości dzieciom, które nas słuchały i oglądały, pracownikom, ale przede wszystkim nam.
Na koniec umęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do sali. Policzyliśmy zebrane przez nas grosiki i na pewno nagrodzimy się za trudy przygotowań.
Dziękujemy osobom, które wrzuciły co nie co do naszego kapelusza. Ale przede wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie wspaniałych, ostatkowych strojów!