Wielkanoc. Dzień 5
Drogie dzieci!
Święta już tuż, tuż. W Waszych domach trwają przygotowania. Dlatego dzisiaj zaproponujemy Wam kilka krótkich zadań.
1. Poruszajmy się. Na początek zachęcam, abyście się trochę poruszali. Dodajcie sobie energii na resztę dnia. Na pewno Wam się przyda!
2. Wiersz. Odpocznijcie trochę i posłuchajcie wiersza "Śmigus" Władysława Broniewskiego. Zanim to jednak nastąpi powiedzcie, jakie zwyczaje kojarzą Wam się ze świętami Wielkiej Nocy? Na czym polega śmiguś - dyngus? Czy myślicie, że możemy oblewać każdego wodą bez ograniczeń oraz w każdym miejscu?
"Śmigus" W. Broniewski
Śmigus! Dyngus! Na uciechę
z kubła wodę lej ze śmiechem!
Jak nie kubła, to ze dzbana,
śmigus-dyngus dziś od rana!
Staropolski to obyczaj,
żebyś wiedział i nie krzyczał,
gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
będziesz kurtkę miała zmokniętą.
Porozmawiajcie teraz chwilę na temat wiersza. Odpowiedzcie na pytania.
- Co to jest śmigus-dyngus?
- Co to znaczy staropolski obyczaj?
- Kiedy obchodzi się śmigus-dyngus?
Teraz rodzice wyjaśnią Wam, jak ten zwyczaj rozumiany był dawniej.
Kiedyś były to dwa różne obyczaje wielkanocne. Jednym z nich był dyngus, który polegał na tym, że młodzież chodziła po domach i zbierała datki w postaci jajek, wędlin, ciast itp. Śmigus natomiast miał odmienny charakter i polegał na uderzeniu na szczęście rózgą wierzbową z baziami. Rózga ta była wcześniej święcona w Niedzielę Palmową.
3. Kto oblewał się w lany poniedziałek?
Sylwety wiaderek w różne wzory z literami.pdf [.pdf, 260.61 kB]
- Wytnijcie proszę wiaderka wzdłuż linii.
- Następnie ułóżcie je przed sobą. Na każdym wiaderku znajduje się inna litera.
- Posegregujcie wiaderka według rodzaju wzorów, jakie się na nich znajdują - osobno wiaderka z serduszkami, z trójkątami itd.
- W ramach każdej grupy wiaderek ułóżcie je według wzrastającej liczby wzorów.
- Przeczytajcie (lub poproście o przeczytanie rodziców) litery. Utworzą one imię dziecka, które oblewało się wodą w lany poniedziałek.
4. Świąteczne przygotowania. Dziś chciałybyśmy przede wszystkim zachęcić Was do pomocy w domu. Zapytajcie rodziców lub dziadków czy jest coś, w czym możecie im pomóc. Zetrzyjcie kurze, poukładajcie zabawki, przybory plastyczne, książki, zadbajcie o porządek w swoim pokoju. Może potrzebna jest Wasza pomoc przy pieczeniu ciast lub przygotowywaniu sałatek?
Zadbajcie o dobrą atmosferę i odpocznijcie trochę od uzupełniania kart pracy. Pobawcie się z rodziną i to z nimi spędźcie czas. Naładujcie baterie pozytywną energią, abyśmy we wtorek spotkali się pełni zapału do nowych zabaw!
A my życzymy Wam zdrowych, pogodnych świąt!