Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada 1989 r. wszystkie państwa na świecie podpisały Konwencję o Prawach Dziecka. Przedstawia ona prawa każdego dziecka, nakazuje szacunek już od jego narodzin.
Jednak w wielu miejscach na świecie wciąż jeszcze prawa dzieci nie są przestrzegane. Co więcej, wielu dorosłych wciąż twierdzi, że dzieci są wartościowe wtedy, kiedy są posłuszne i wypełniają swoje obowiązki, a szacunek nie jest im należny na równi z dorosłymi.
Dlatego właśnie zebraliśmy się 20 listopada, aby wspólnie uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ubrani na niebiesko porozmawialiśmy o naszych prawach. Wiemy już, że każdy - czy to dziecko, czy dorosły - musi przestrzegać zapisów Konwencji, respektować nadane nam prawa. Możemy na jej podstawie walczyć o to, aby nas usłyszano, zrozumiano i szanowano. Dowiedzieliśmy się, że mamy prawo do:
- życia, rozwoju i tożsamości,
- wychowania w rodzinie,
- życia bez przemocy,
- nietykalności cielesnej,
- ochrony zdrowia i właściwej opieki lekarskiej,
- wyrażania własnego zdania,
- odpoczynku i czasu wolnego,
- nauki i zdobywania informacji,
- bycia innym,
- prywatności i tajemnicy,
- godziwych warunków socjalnych.
Teraz znamy już dobrze swoje prawa. Wiemy, że nikt nie może nas krzywdzić, a jeśli tak się dzieje, mamy prawo do walki o lepsze jutro. Mamy też nadzieję, że nadejdzie dzień, w którym prawa dzieci we wszystkich zakątkach świata będą respektowane, a każdy z nas w oczach dorosłych będzie pełnowartościowym człowiekiem już od narodzin.