Eksperyment III. Silne jajo
Co potrzebne:
- 12 surowych jajek
- kobiałki na jajka
- korki
- książki
- deska
- waga łazienkowa
Co badamy?
W eksperymencie tym dzieci mogą zaobserwować, czy jajko rzeczywiście jest tak kruche i delikatne, jak nam się wydaje.
Wykonanie eksperymentu
a. Dzieci otrzymują jajko. Obserwują je, opisują. Następnie pytamy, czy jajko łatwo zniszczyć. Dzieci mogą pukać w jajka, uderzać nimi o stolik, rzucać je do siebie (ważne, aby zadbać o miejsce, w którym stłuczone jajko nie narobi szkód). Przedstawiają wspólnie wnioski ze swoich obserwacji.
b. Później stawiamy przed dziećmi dwie zapełnione kobiałki. Prosimy, aby stanęły stopami na jajkach. Dzieci ważą się, po czym zapisywane są wyniki oraz informacja, czy coś z jajkami się stało, czy też nie. Wspólnie przedstawiają swoje wnioski z obserwacji.
c. Kolejnym zadaniem będzie budowa konstrukcji z jajek. Do tego celu należy użyć korków, jajek i deseczki. Korki ustawiane zostają w kwadracie, po czym dzieci wkładają po jajku do każdego z nich. Na górę kładą natomiast deseczkę. W tej części eksperymentu po kolei umieszcza się na konstrukcji książki. Dzieci liczą, czy i ile ciężaru są w stanie udźwignąć jajka. Rozmawiają, do jakich wniosków doszły tym razem.
Wnioski z eksperymentu
Jajka łapane za boki nie są wytrzymałe. Łatwo je stłuc, uszkodzić, doprowadzić do pęknięcia skorupki. Natomiast jeśli jajko ściśniemy za punkty na górze i na dole, nic mu się nie stanie. Dlatego podczas pierwszego zadania (a.) jajko mogło się stłuc. Natomiast w przypadku kolejnych eksperymentów (b. i c.) jajka nie powinny się potłuc. Dzieję się tak, ponieważ jajka mają niezwykły kształt, który powoduje, że są one niesamowicie wytrzymałe. Oczywiście istotne jest, aby ciężar był rozłożony na nich równomiernie.
Dodatkowe informacje
- Specjalny kształt jajka zwiększa jego wytrzymałość, dzięki czemu nie pękają w momencie, kiedy są wysiadywane.
- W jednym z eksperymentów przeprowadzonych przez dr Anetę Szczygielską z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, największy ciężar, jaki udźwignęła konstrukcja z 3 jajek to 156 kg!
- Bardzo istotne jest, jakie jajka dobrane są do eksperymentów. Dużo zależy od tego, co jadła kura!