„Czyste powietrze wokół nas” – przedszkolny program antytytoniowy
W roku szkolnym 2020/2021 Publiczne Przedszkole Samorządowe w Kleszczowie po raz kolejny przystąpiło do programu „Czyste powietrze wokół nas”, którego koordynatorem jest Państwowy Inspektorat Sanitarny w Bełchatowie, a adresatami – dzieci 5, 6-letnie. W naszym przedszkolu program został zrealizowany w grupie „Pszczółek” – dzieci 5-letnich w dniach 22.03. – 26.03.2021 r.
Realizacja programu opierała się o cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:
- Wycieczka
Spacer po najbliższej okolicy miał na celu ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu poprzez obserwację środowiska. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z maskotką programu – dinozaurem Dinkiem. - Co i dlaczego dym?
Zajęcie miało na celu zwiększenie wiedzy dziecka w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów. Swoje spostrzeżenia dzieci zobrazowały w formie prac plastycznych wykonując plakaty. - Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
Dzieci poszerzały wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego. Przy dźwiękach muzyki relaksującej przenosiły się w różne miejsca: piękne góry; zieloną, pachnącą łąkę; wymarzone miejsce, w którym czują się dobrze. Dzieci chętnie wypowiadały się o szkodliwym wpływie dymu, o tym co czuły znajdując się w określonych sytuacjach. Przedszkolaki zdały sobie sprawę, że „pięknie” wcale nie oznacza „zdrowo”, bo człowiek nieustannie ingeruje w przyrodę i staje się ona coraz bardziej zagrożona, zatraca się jej nienaruszalność i zagrożona jest jej rola którą spełnia nie tylko dla człowieka. - Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
Poprzez historyjkę o podróży Dinusia 5-latki zwiększyły wiedzę na temat skutków palenia papierosów. Ponadto pomogła im ona zrozumieć jak bardzo szkodzi dym papierosowy, jakie są skutki wdychania go – nie tylko dla osób palących.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania i chętnie wcielały się w rolę Dinusia. - Jak unikać dymu papierosowego?
Celem ostatniego zajęcia warsztatowego był wzrost kompetencji dzieci w zakresie umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Podczas zajęcia dzieci miały możliwość zaprojektowania i wykonania własnej odznaki „Nie Pal Przy Mnie”, która mówi jak bardzo nie lubią dymu papierosowego, że wiedzą jaki jest bardzo szkodliwy. Dzieci nauczyły się grzecznie, ale i stanowczo reagować na sytuację, w której zagrożone jest ich zdrowie. Wiedzą co zrobić, aby nie wdychać dymu papierosowego.
Głównym założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed wpływem dymu tytoniowego na ich dzieci.